sobota, 16 maja 2015

KINO FABRYKA

Hejka! :)
Dzisiaj trochę filmowo! Krytyka polityczna jakiś czas temu wydała numer poświęcony kinematografii, jako KINO-FABRYKA. Kilka notek temu pisałam Wam o książce tego samego wydawnictwa KINO-SZTUKA i muszę Wam powiedzieć, że to była idealna kolejność! W tamtej książce wyczytałam niesamowicie dużo fantastycznych rzeczy, a później niektóre fragmenty tego nowego nurtu w kinie pojawiły się tutaj. Oczywiście, to nie oznaczało, że pomijałam te momenty- okazywało się, że były po prostu dopełnieniem mojej wiedzy! 

Numer jak zawsze został rewelacyjnie wydany! W środku znajduje się mnóstwo zdjęć, fotoreportaży oraz... komiks! :) Poza wspaniałymi wywiadami z polskimi twórcami filmów pojawiaj się tutaj również dużo bardzo ciekawych artykułów. 

Cały problem polega na tym, że pierwszy film Braci Lumiere z 1895r. przedstawiał "Robotników wychodzących z fabryki". Zbiór artykułów i wywiadów próbuje ukazać jak bardzo ta tematyka do dzisiaj wpływa na film. Wydawało mi się to absurdalnym stwierdzeniem, ale kiedy zagłębiałam się w lekturę nieraz w głowie zapalało mi się światełko krzyczące :" kurcze! a jednak! To niesamowite. Przecież to tak bardzo oczywiste, a wcale niezauważalne!"... nie będę Wam mówić o co chodzi żeby przypadkiem nie odebrać Wam przyjemności czytania! ;)

Okładka moim zdaniem również jest świetna! Co o niej sądzicie :)

Jestem bardzo zadowolona z możliwości czytania książek wydanych przez Krytykę Polityczną. Na razie przede wszystkim trafiałam na tematy kina ( jedna była na temat sztuki i galerii). Dzięki nim naprawdę czuję ogromne poszerzenie horyzontów. Wyjaśniło mi się wiele rzeczy i nawet jeżeli nie spamiętałam wszystkiego ( bo to chyba niemożliwe ) to jestem pewna, że gdzieś tam w głowie mi siedzi i w odpowiednich momentach będzie się zapalało! ;) Polecam wszystkim miłośnikom kinematografii zapoznać się z tym wydawnictwem ;)

Buziaki! :*
A Wy oglądaliście pierwszy film w historii kina? 
Ja w tamtym roku odwiedziłam nawet restaurację w Paryżu, w którym był prezentowany! ♥ To było coś! :D

1 komentarz: